Visų pirmą veją reikia reguliariai pjauti, tręšti ir prižiūrėti. Be šių įprastų procedūrų veją būtina aeruoti ar skarifikuoti rudenį arba pavasarį. Tai leidžia išlaikyti žolės gaivumą ir ryškią spalvą.
Laikui bėgant, vejos dirvožemio paviršiuje pamažu kaupiasi tankus žolinio veltinio, šaknų, samanų, dulkių ir šiukšlių sluoksnis. Tada vanduo, oras ir mineralai nebeprasiskverbia į žemę ir nepasiekia žolės šaknų. Dėl to vejos žolė pradeda gelsti ir tampa jautri ligoms bei šalčiams. Norint atgaivinti žemės paviršių nuo šio kenksmingo sluoksnio būtina periodiškai veją aeruoti ir skarifikuoti.
Vejos aeravimas
Norint patikrinti ar būtina aeracija, reikia nuo vejos paviršiaus išpjauti nedidelį iki 15 cm gylio velėnos gabalą. Jei vejos žolės šaknys į žemę eina ne daugiau kaip 5 cm, tada tiesiog būtina dirvožemio aeracija.
Aeracijos laikas parenkamas atsižvelgiant į vejos rūšį. Paprastai vejos aeracija atliekama pavasarį, kai medžiai pradeda skleisti pumpurus arba rudenį, prieš baigiantis vegetacijai.
Gerai sutvarkytose vietose aeracijos procedūrą pakanka atlikti kartą per metus. Idealiu atveju aeruoti reikia reguliariai, pradedant pavasarį, o po to – kas trečią žolės pjovimą. Po aeracijos veją būtina pabarstyti trąšomis.
Aeratoriaus nerekomenduojama naudoti esant dideliam kiekiui drėgmės dirvožemyje ir atvirkščiai, kai dirvožemis yra labai sausas.
Aeratoriai yra dviejų tipų – mechaniniai ir savaeigiai (su elektriniu arba benzininiu varikliu).
Mechaniniai aeratoriai
Mechaniniai aeratoriai tinka mažų plotų vejoms.
Paprasčiausias aeratorius gali būti – medinis kotas ir šakių antgalis. Šakių pagalba praduriamas dirvožemis, o grėbliu patogu grėbti veltinį ir samanas.
Specialūs grėbliai-aeratoriai tą darbą atlieka geriau. Jie gaminami iš plonų pjautuvo formos plokščių. Taip šukuodami veją panaikinate negyvą žolę.
Savaeigiai aeratoriai (elektriniai arba benzininiai)
Aeruoti veją su elektriniu ar benzininiu aeratoriumi patartina tik dideliuose plotuose.
Jeigu naudojate veleną su metaliniais dantimis, šie aeratoriai perveria žemės paviršių nustatytu gyliu kartu pašalindami žolinio veltinio, sausų lapų ir samanų sluoksnį.
Benzininiai aeratoriai yra galingesni nei elektriniai ir paprastai naudojami didelėse sportinėse vejose, taip pat dideliuose sodo plotuose. Benzininiai aeratoriai dažniausiai naudojami, kai vejos yra bent 15 arų ir daugiau.
Patarimas: Jeigu ketinate aeruoti veją iki 10 arų sklype, geriausia pasirinkti elektrinį aeratorių. Tik nepamirškite įsigyti pakankamo ilgio elektros laidą su tinkamais kištukais.
Vejos skarifikavimas
Skarifikavimas arba vejos purenimas yra dirvožemio pjovimas. Specialios automatizuotos įrangos pagalba į žemę panardinami aštrūs metaliniai peiliai. Jie sistemingai pjauna augalų šaknis, kartu pašalindami visas pasenusias žolės liekanas ir samanas. Tai efektyvesnis ir galingesnis vejos gydymas. Tai skatina žolės augimą, tolygiai padidindamas jos tankumą.
Skarifikavimas atliekamas skirtingame gylyje, tai parenkama atsižvelgiant į vejos amžių ir būklę.
Nepaisant didelės naudos, tai turėtų būti atliekama ne dažniau kaip du kartus per metus (paprastai ankstyvą pavasarį ir ankstyvą rudenį).
Po skarifikavimo veją reikia patręšti ir gausiai laistyti.
Taip pat skaitykite: