Kai sklype atsiranda braškių, šių skanių ir sveikų uogų auginimas ir priežiūra tampa viena svarbiausių veiklų. Sužinokite kada sodinti braškes ir apžvelkime pagrindines braškių auginimo taisykles.
Kaip auginti braškes?
Yra du auginimo būdai: auginti patalpoje ir lauke. Sodo savininkui priimtinesnis antrasis būdas, nes jis yra pigesnis. Kaip rūpintis šios kultūros klestėjimu? Kokios technologijos naudojamos?:
- Braškės lysvėse. Tai patogu sklypuose, kuriuose po potvynių ir liūčių užsistovi vanduo;
- Ant piramidinių keterų;
- Ant vertikalių keterų – pakabinamuose induose. Taip sodinamos stambiavaisės veislės, kad būtų pasiektas efektas;
- Maišeliuose.
Patikimiausias yra tradicinis, laiko patikrintas metodas – sodinimas įprastose lysvėse. Palyginti nesudėtingas braškių sodinimas ir priežiūra lysvėse kasmet maloniai apdovanos jus ir jūsų namiškius.
Vietos parinkimas ir lysvės paruošimas
Labai svarbu saulėta vieta, ir kuo geriau ji įšyla, tuo labiau pageidautina uogakrūmiams. Dirva turėtų būti įprasta. Vidutinio derlingumo molio arba smėlingo molio. Jei derlingasis sluoksnis dar nesusidarė, lysvę reikėtų sukultivuoti pridedant humuso arba komposto.
Gerą lysvę turėtų būti lengva prižiūrėti, geriausia, jei ji būtų iki 50 cm pločio. Ant jos galima išdėstyti 2-3 krūmų eiles 20-40 cm atstumu.
Braškių sodinimas
Pavasarį sodinkite išaugusius krūmus, liepos, rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais – ataugas. Braškes galima bet kada persodinti, nes jos turi tankią ir kompaktišką šaknų sistemą.
Padarykite iki 15 cm gylio skyles. Jei šaknys netelpa, patartina jų nesukti, o nupjauti per ilgus galus. Užpildykite duobę vandeniu ir užberkite žemėmis taip, kad ji būtų užkasta iki apatinių lapų pagrindo. Esant karštam orui patariama kasdien laistyti.
Pavasarinė braškių priežiūra
Norint, kad braškės augtų sveikos ir derlingos, svarbiausia jas tinkamai prižiūrėti prieš žydėjimą. Norėdami tai padaryti, laikykitės šių instrukcijų:
- kai tik atšyla žemė, lysvės išpurenamos, o seni krūmai iškasami;
- pakeiskite nušalusius augalus;
- mulčiavimas (jei nėra agrotekstilės);
- gydyti nuo grybelinių ligų;
- žydėjimo pradžioje tręškite azoto ir kalio trąšomis (pelenais, humatais, nitroamfoska).
Priežiūra po derliaus nuėmimo
Laikotarpis nuo liepos iki rugsėjo pradžios yra pats sunkiausias braškių savininkams, kai nuo tinkamos priežiūros priklauso kitų metų derlius. Ką reikia padaryti:
- Rugpjūtį patrumpinkite ūsus ir kartu senus lapus (viendienių veislių);
- Sodinimui atrinkite jaunus ūglius;
- Pakeiskite senus krūmus naujais;
- Periodiškai ravėkite piktžoles ir purenkite, tręškite trąšomis;
- Apsaugokite nuo kenkėjų (ypač erkių);
- Reguliariai laistykite.
- Temperatūrai nukritus, didžiųjų braškių veisles uždenkite maistine plėvele, kad subręstų paskutinės uogos.
- Artėjant žiemai krūmus uždenkite šiaudais ar kitu mulčiu (jei nėra geotekstilės).
„Geotekstilė” yra labai naudinga priemonė auginant braškes, nes ji ne tik apsaugo nuo šalčio, bet ir puikiai pakeičia mulčiavimą. Todėl lysvę uždenkite stora (ne mažiau kaip 60 g/m2) juoda medžiaga ir pasodinkite braškes į išpjautas skylutes.