Ne vienas, o du? Nors įprastai manome, kad Žemė turi tik vieną palydovą – Mėnulį, pastaruosius porą mėnesių mūsų planeta turėjo ir antrąjį, kur kas mažesnį kompanioną. Šis laikinas svečias, asteroidas 2024 PT5, buvo atrastas rugpjūčio mėnesį ir nuo rugsėjo 29 dienos skriejo aplink Žemę.
Mažylis su didinga praeitimi
Nors šis mini mėnulis yra vos 10 metrų skersmens ir nematomas plika akimi, jis turi įdomią istoriją. Mokslininkai mano, kad jis susidarė prieš 4 milijardus metų iš nuolaužų, atsiradusių po susidūrimo su Mėnuliu. „Tai tarsi Mėnulio vaikas, grįžęs aplankyti savo tėvų”, – juokauja Carlos de la Fuente Marcos, Madrido universiteto profesorius ir pagrindinis atradimo autorius.
Kodėl jis laikinas?
2024 PT5 nėra įprastas mėnulis. Jis yra „mini mėnulis” arba „laikinai užgrobtas objektas”. Tai reiškia, kad jo orbita aplink Žemę yra nestabili ir trumpalaikė. „Šie mini mėnuliai ateina ir išeina, kada panorėję”, – aiškina profesorius Marcos.
Kada atsisveikinsime?
Madrido universiteto mokslininkai, naudodami sudėtingus matematin ius modelius, apskaičiavo, kad 2024 PT5 paliks Žemės orbitą jau šiandien, lapkričio 25 dieną. Jis tęs savo kelionę aplink Saulę, o kitą kartą priartės prie Žemės tik 2026 metų sausį.
Ar tai retas reiškinys?
Nors gali atrodyti neįprasta, kad Žemė turi du mėnulius, mokslininkai tikina, kad tokie reiškiniai kosmose yra gana įprasti. Asteroidai nuolat praskrieja pro Žemę, o kartais netgi trumpam įstringa jos gravitaciniame lauke. „Mes nuolat ieškome tokių laikinų palydovų”, – sako profesorius Marcos. „Tikimės, kad netrukus atrasime dar vieną.”
Šaltinis: interia.pl