Ne visada yra lengva nustatyti, ar obuoliai prinokę ar dar ne. Nuo to priklauso ir vaisių saugojimui laikas. Pernokę obuoliai ilgai neišsilaiko, o neprinokę obuoliai nėra pakankamai saldūs. Paaiškiname, kada ir kaip skinti obuolius.
Vasarinių veislių obuoliai: dažniausiai vaisius suvalgote iš karto, o likusius paliekate sultims. Tačiau rudens derliui reikia skirti daug dėmesio: kad obuoliai būtų kuo skanesni ir kuo ilgiau išsilaikytų, juos reikia skinti tinkamu laiku.
Kada tinkamas laikas skinti obuolius?
Tai galima pastebėti iš akies arba kai pradeda kristi obuoliai ant žemės. Jei ant žemės jau yra gražių raudonų obuolių, obuolius jau galima skinti. Žinoma, yra ir kitų būdų tai patikrinti:
- Jei paspaudus obuolį įdubimas išnyksta, obuolys dar nėra prinokęs. Jeigu žievelė bus nusilupusi, tai reiškia, kad derlius pernokęs.
- Iš obuolio išvaizdos ir skonio galima spręsti ar obuoliai prinokę, ar ne. Prinokęs obuolys yra vidutinio dydžio, be skylučių, su spalvinga raudona, rausvai geltona, žaliai geltona odele, rudomis sėklomis ir minkštu baltu arba kreminiu minkštimu. Jis turi būti sultingas. Prinokusio obuolio skonis yra saldžiarūgštis. Išimtis – saldžioji veislė.
Pasidaliname cheminiu brandos nustatymo metodu:
Viename litre distiliuoto vandens ištirpinkite 4 g kalio jodido ir 1 g jodo. Tada perpjaukite obuolį į dvi dalis ir panardinkite jį į tirpalą. Jei po 2 minučių obuolio kraštai ir vidurys yra mėlyni, obuolys nėra prinokęs. Jei jo kraštai mėlyni, o vidus geltonas, obuolys prinokęs. Jei jis tik geltonas, tai obuolys pernokęs.
Atkreipkite dėmesį į veislių sunokimo datas
Kiek ilgai obuolius galima laikyti, priklauso nuo to, kaip gerai įvertinate jų sunokimą. Derėjimo datos skirstomos į tris grupes.
- Vasarinių veislių derlius nuimamas rugpjūčio antroje pusėje. Tuo metu jie jau būna gana saldūs, bet laikosi tik apie mėnesį. Todėl jie dažniau valgomi švieži.
- Rudeninių veislių derlius nuimamas nuo rugpjūčio pabaigos iki rugsėjo pradžios. Šiuos obuolius galima laikyti iki 4 mėnesių.
- Žieminės veislės:
Šios veislės laikosi ilgiausiai. Jie skinami nuo rugsėjo pabaigos iki spalio vidurio. Laiku ir tinkamai nuskynus šiuos obuolius, jie galės gulėti iki pavasario (vasario-kovo mėn.). Laikui bėgant, žieminiai obuoliai tampa tik saldesni. Beje, iš karto po nuskynimo jie gali būti ne tokie skanūs, rūgštūs.
Tinkamas obuolių skynimo būdas
Obuolius reikėtų skinti giedrą, šiltą ir sausą dieną, po pietų. Vasarines ir rudenines veisles taip pat galima skinti po lietaus.
Rinkdami obuolius eikite nuo apatinių šakų į viršų. Pradėkite skinti obuolius pietinėje pusėje, nes ten jie greičiau prinoksta. Į krepšelį dėkite tik sveikus obuolius. Venkite nukritusių vaisių. Jei norite, kad obuoliai ilgiau išsilaikytų, nenuplėškite kotelių. Su obuoliais elkitės atsargiai. Obuolių nesukite, nelupkite ir nelaužykite nuo šakų.
Obuolius geriausia skinti rankomis. Tačiau yra daugybė obuolių skynimo įtaisų: krepšiai (arba maišai) ant ilgos rankenos. Jais galima nuimti derlių net nuo viršutinių šakų.
Kaip teisingai laikyti obuolius
Obuoliams laikyti geriausia naudoti medines dėžes. Iš anksto juos apdorokite mangano tirpalu ir kelias dienas palikite gerai išdžiūti saulėje. Tada apačioje padėkite laikraštį arba storą popierių.
Obuoliai neturi būti laikomi saulėje ar atvirame ore. Nedelsdami juos nuskinkite ir padėkite į rūsį.
Jei rūsyje per daug drėgmės, aplink dėžes su obuoliais galima pastatyti indus su kalkių milteliais. Jei oras per sausas, aplink obuolius pastatykite indus su smėliu ir nuolat laistykite smėlį. Obuolius laikykite ne aukštesnėje kaip +2,+5 °C temperatūroje. Tačiau pasirūpinkite, kad jie neužšaltų.
Taip pat skaitykite: