Kiaušiniai yra vienas iš geriausių maisto produktų, kurie naudojami kasdieniniame maiste. Bet ar žinote ką reiškia kiaušinių žymėjimas? Šiame straipsnyje sužinosite kokios būna kiaušinių klasės ir kaip jos žymimos.
Kokios būna kiaušinių klasės?
Pagal kokybę kiaušiniai rūšiuojami į „A klasės“ arba „šviežius“ ir „B klasės“. „A klasės“ kiaušiniai taip pat rūšiuojami pagal svorį – XL, L, M, S.
Ką reiškia kiaušinių žymėjimas?
0 – Ekologiški kiaušiniai. Vištoms taikomi ekologinio ūkininkavimo reikalavimai.
1 – Laisvai laikomų vištų kiaušiniai. Vištoms sudarytos sąlygos būti lauko aptvaruose, kuriuose yra augmenijos ir vištai tenka ne mažiau 4 kv. m, o vištų skaičius neviršija 2500.
2 – Ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai. Vištoms sudarytos sąlygos laisvai vaikščioti pastato/tvarto viduje.
3 – Narvuose laikomų vištų kiaušiniai.
Kitos dvi raidės ant kiaušinio yra šalies, kurioje registruota kiaušinių gavybos įmonė ir yra vištų dedeklių laikymo vieta, kodas. Lietuvoje pagaminti vištų kiaušiniai pažymėti LT, įvežami ir iš kitų šalių LV – Latvija, PL – Lenkija, UA – Ukraina.
Trečioji kodo dalis nurodo vištų dedeklių laikymo vietos veterinarinio patvirtinimo numerį, kuris patvirtina, kad vištų dedeklių laikymo vieta yra registruota ir kontroliuojama šalies, kurioje pagaminti kiaušiniai, valstybinės veterinarijos tarnybos.
Kas turi būti parašyta ant kiaušinių pakuotės?
Ant kiekvienos kiaušinių pakuotės etiketėje turi būti nurodyta:
- produkto pavadinimas – “vištų kiaušiniai”;
- kiaušinių svorio kategorija:
- XL – labai dideli (73 g ir daugiau),
- L – dideli (63-73) g,
- M – vidutiniai (53-63) g,
- S – maži (iki 53 g).
- kiaušinių kiekis pakuotėje;
- tinkamumo vartoti terminas “Geriausi iki …” (tinkamumo vartoti terminas neturi viršyti 28 d.);
- laikymo sąlygos;
- pakavimo centro pavadinimas, adresas;
- pakavimo centro veterinarinio patvirtinimo numeris;
- kilmės nuoroda. (tais atvejais, jei pirkėjas būtų klaidinamas dėl tikrosios kiaušinių kilmės). Ant A klasės kiaušinių pakuočių gali būti nuoroda “ekstra” arba “ekstra švieži”:
- jeigu nurodyta pakavimo data, užrašoma: “Ekstra (ekstra švieži) iki septintosios dienos nuo pakavimo”,
- jeigu nurodyta padėjimo data., užrašoma: “Ekstra (ekstra švieži) iki devintosios dienos nuo padėjimo”,
Ar parduotuvėje parduodami kiaušiniai yra geresni nei parduodami turguje?
Viskas priklauso nuo to kuo lesinamos vištos. Jeigu tai natūralus lesalas (pvz.: morkos, cukriniai runkeliai, bulvės, eglių ir pušų pumpurai, žirniai ir kita) – taip kiaušiniai sveikesni ir skanesni. Dažniausiai šių kiaušinių lukštai būna tvirtesni ir storesni, juos ilgiau reikia virti (apie 6-7 minutes). Žinoma be specialių grūdų nei vienas ūkininkas neapsieis, nes kitaip vištos dedeklės negalės dėti kiaušinių dėl maistinių medžiagų trūkumo.
Ar ūkininkas gali parduoti kiaušinius turguje?
Ūkininkas gali parduoti kiaušinius turgavietėje. Jokie kiaušinių ženklinimo ir rūšiavimo reikalavimai netaikomi gamintojams, laikantiems ne daugiau kaip 50 vištų ir prekiaujantiems kiaušiniais turgavietėje, o prekybos vietoje nurodant gamintojo vardą, pavardę ir adresą. Jeigu laikomų vištų skaičius yra didesnis, tokiame ūkyje pagaminti kiaušiniai gali būti tiekiami į prekybą pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 1234/2007 reikalavimus ir nustatytus prekybos kiaušiniais standartus ir kiaušiniai privalo būti parduodami suženklinti vištų dedeklių laikymo vietos registracijos numeriu.
Taip pat skaitykite: