Tokios salotos ypač naudingos vitaminų trūkumo laikotarpiu, nes jose yra didelė vitaminų A, B, C, PP, E skaidulų koncentracija, taip pat daug kitų elementų, naudingų žarnyno florai gerinti ir bendrai sveikatai gerinti. Tai nėra sudėtingas procesas, tačiau jis reikalauja atidumo ir tam tikrų niuansų išmanymo.
Sudedamosios dalys:
- Kopūstai: 2-3 kg
- Morkos: 3 – 4 vnt.
- Druska: 1 valgomasis šaukštas kiekvienam kilogramui
- Cukraus: pagal skonį
Paruošimas:
- Prieš rauginimą kopūstus reikia kruopščiai paruošti. Iš kopūstų galvos pašalinkite sugedusius ir sudžiūvusius lapus, kruopščiai nuplaukite. Padalykite jį į 2 dalis ir supjaustykite juostelėmis.
- Nedarykite per didelių ar per plonų gabalėlių. Optimalus storis – ne daugiau kaip 5 milimetrai. Tankūs, bet sultingi lapai puikiai fermentuosis ir išliks tvirti, jei laikysitės visų taisyklių. Kai kopūstai supjaustyti, didžioji dalis darbo jau padaryta.
- Kitas žingsnis – morkos. Jų nereikia tiek daug, pakanka 3-4. Jų paskirtis – praturtinti kopūstus vitaminais, spalva ir pagerinti rūgimo procesą.
- Morkas nuplaukite, nulupkite ir sutarkuokite stambia tarka. Morkos labai naudingos rauginant, nes jos padidina pieno rūgšties kiekį, kuri suteikia būdingą rūgštumą.
- Supjaustytus ir sutarkuotus ingredientus sumaišykite stikliniame dubenyje. Geriau nepirkti geležinių indų, nes jie gali reaguoti su rūgštimi. Į susmulkintą mišinį suberkite druską ir cukrų ir kruopščiai išmaišykite.
- Sumaišius kopūstus reikia paspausti rankomis, kad jie geriau sugertų druską ir pradėtų leisti sultis.
- Jei abejojate dėl druskos kiekio, paragaukite. Jei nepakankamai sūrus, galite įberti daugiau druskos.
- Ant susmulkintų kopūstų dedamas presas ir užkraunamas svoris. Svoris gali būti butelis vandens arba koks nors kitas sunkus prietaisas. Po presu dedami kopūstai turi būti laikomi 20-22 laipsnių temperatūroje.
- Praėjus parai po presavimo, jis išskirs daug sulčių (kuo jaunesnis kopūstas, tuo daugiau sulčių). Kad kopūstuose nesusidarytų per didelis dujų kiekis, kopūstus reikia du kartus per dieną pamaišyti.
- Kopūstus reikia laikyti 3-4 paras.
- Praėjus šiam laikotarpiui kopūstai yra paruošti, t. y. juos galima sudėti į stiklainį ir laikyti šaldytuve.