Naujausi tyrimai paneigia dešimtmečius gyvavusią nuostatą, kad kiaušiniuose yra daug cholesterolio. Kalifornijos universiteto San Diege (UCSD) atliktas tyrimas pateikė įrodymų, kad saikingas kiaušinių vartojimas gali būti netgi naudingas kognityviniams gebėjimams. Išanalizavę 890 suaugusių žmonių sveikatos duomenis, mokslininkai nustatė, kad valgant nuo dviejų iki keturių kiaušinių per savaitę cholesterolio kiekis kraujyje sumažėjo, o kai kuriais atvejais pagerėjo kognityvinės funkcijos, rašo „ Science Alert“.
Tyrimo metu buvo nagrinėjami 1988 m. Longitudinal Study of Aging tyrimo duomenys ir buvo tiriama 40 metų ir vyresnių suaugusiųjų pažintinė sveikata. Tarp 531 moters, vartojusios daugiau kiaušinių, trumpalaikė ir ilgalaikė atmintis sumažėjo mažiau. Vyrams, remiantis atskiru duomenų rinkiniu, padidėjęs kiaušinių suvartojimas buvo susijęs su geresniais kognityvinių testų rezultatais, nors šis ryšys įvairiose grupėse skyrėsi, o tai rodo kitus įtakos veiksnius.
Visuomenės sveikatos tyrėjai Donna Kritz-Silverstein ir Ricky Bettencourt paaiškino:
„Kiaušiniai, nepaisant didelio cholesterolio kiekio maiste, neturi žalingo poveikio ir netgi gali padėti išsaugoti pažintines funkcijas laikui bėgant“. Tai prieštarauja tradicinėms mitybos rekomendacijoms vengti daug cholesterolio turinčių maisto produktų, įskaitant kiaušinius, sviestą ir grietinėlę, nes nerimaujama dėl širdies ir kraujagyslių ligų rizikos. Duomenys rodo, kad sočiųjų riebalų, cukraus ir natrio kiekis gali būti svarbesni arterinių plokštelių susidarymo veiksniai nei cholesterolio kiekis maiste.
Ypač kiaušiniai yra išimtis iš bendros taisyklės, siejančios cholesterolio turinčius maisto produktus su širdies ir kraujagyslių problemomis. Juose yra mažai sočiųjų riebalų, daug baltymų ir maistinių medžiagų, pavyzdžiui, karotinoidų, kurie gerina kognityvinius gebėjimus, ir cholino, kuris būtinas neurotransmiterių sintezei. Šiomis savybėmis galima paaiškinti ryšį tarp kiaušinių vartojimo ir kognityvinės sveikatos. Tačiau norint visapusiškai suprasti šias sąsajas ir jas lemiančius biologinius mechanizmus, reikia atlikti daugiau tyrimų.
Šis tyrimas prisideda prie platesnio pakartotinio cholesterolio vaidmens mitybos sveikatai įvertinimo, kuris atitinka kitus naujausius tyrimus. Pavyzdžiui, 2020 m. žurnale „American Journal of Clinical Nutrition“ paskelbta metaanalizė parodė, kad daugumoje populiacijų nėra nuoseklaus ryšio tarp saikingo kiaušinių vartojimo ir širdies ir kraujagyslių ligų. Tokių niuansų supratimas yra labai svarbus, nes mitybos gairės tobulinamos remiantis naujausiais moksliniais įrodymais.