Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) skambina pavojaus varpais: netrukus vaistai gali ne tik pabrangti, bet ir tapti sunkiai prieinami. Šiuos pokyčius lemia įsigaliojusi nauja Europos Sąjungos (ES) Miesto nuotekų valymo direktyva, kurios griežti reikalavimai labiausiai palies kosmetikos ir farmacijos sektorius.
„Direktyva siekiama apsaugoti aplinką nuo neigiamo miesto nuotekų ir nuo biologiškai skaidžių gamybinių nuotekų iš pramonės įmonių, taip pat ir farmacijos, poveikio. Tačiau direktyvos poveikio pastarajai, įskaitant vaistų prieinamumą ir jų kainodarą, vertinimas nebuvo atliktas visapusiškai, ypač atsižvelgiant į dabartinį vaistų trūkumą ir dedamas pastangas užtikrinti ES farmacijos pramonės savarankiškumą“, – tvirtina VGA vadovė Genutė Voverienė.
Naujoji direktyva – papildomi milijardai ir neįgyvendinami terminai
Naujoji direktyva įpareigoja farmacijos ir kosmetikos sektorių įmones finansuoti kelių šimtų nuotekų valymo įrenginių visoje Europoje atnaujinimą ir padengti visas įrenginių bei kitas eksploatacines išlaidas. VGA vadovė pabrėžia, kad direktyva turėtų apimti visus pramonės sektorius, teršiančius aplinką mikrodalelėmis, siekiant užtikrinti teisingą principo „teršėjas moka“ taikymą. Be to, būtinas specialus ES finansavimas, padėsiantis valstybėms narėms įgyvendinti direktyvos reikalavimus, ypač mažesnėms šalims.
Vokietijos vyriausybės ir Europos vandens pramonės duomenimis, direktyvoje numatytos sistemos diegimo išlaidos sieks nuo 5 iki 11 mlrd. eurų per metus. Anot Europos asociacijos „Medicines for Europe“ ekspertų, tai sukeltų generinių vaistų trūkumo cunamį ir turėtų katastrofiškų pasekmių pacientų galimybėms gauti vaistų bei sveikatos priežiūros sistemų tvarumui Europoje.
Brangiausi – pigiausi vaistai
VGA duomenimis, nors generinių vaistų rinkos vertė siekia tik 19 proc., tarp būtiniausių medikamentų visoje ES jų yra net 9 iš 10. Dėl didelių gamybos apimčių, mažų maržų ir griežtai ribojamų kainų ši vaistų kategorija yra itin pažeidžiama naujosios direktyvos.
„Kai kurios šalys jau dabar yra įvertinusios, kad papildomi kaštai, teksiantys pigiausiems ir plačiausiai vartojamiems vaistais, gali būti didesni nei dabartinė šių vaistų pakuotės kaina. Padidėjusios išlaidos gali turėti pražūtingų padarinių vaistams, kurie parduodami vos po kelis centus už tabletę, pavyzdžiui, antibiotikams, vaistams nuo diabeto, padidėjusio kraujospūdžio. Dalies vaistų gali tiesiog nelikti, nes jų neapsimokės pagaminti, o tai neigiamai atsilieps pacientams, tiek finansiškai, tiek ir sveikatos būklės atžvilgiu“, – pabrėžia VGA atstovė.
ES šalys reiškia susirūpinimą
Dar prieš priimant direktyvą, dauguma ES valstybių narių, įskaitant Lietuvą, išreiškė susirūpinimą dėl šio įstatymo. 16 ES narių vieningai tvirtina, kad direktyva pakenks būtiniausių vaistų prieinamumui ir kad Europos Parlamentas nesiėmė visų pastangų apsaugoti pacientų prieigą prie vaistų.
VGA ragina parengti labiau subalansuotą teisės aktą, kuris numatytų galimybę pritaikyti direktyvos nuostatas lanksčiau, atsižvelgiant į konkrečią generinių vaistų keliamą riziką.
suda mala es direktyva kaip ir su viskuom,genocidas vyksta