Ekseterio universiteto mokslininkai apibendrino dešimtmetį trukusio vitamino D poveikio demencijos išsivystymui tyrimo rezultatus. Ši liga laikoma viena iš pagrindinių išsivysčiusios žmonijos problemų, nes senatvėje ja serga iki 40% gyventojų. Pažinimo praradimo priežasčių yra daug, tačiau dabar yra rimtų įrodymų, kad vitamino D trūkumas organizme yra viena iš jų.
Vitamino D trūkumas
Vitamino D trūkumą lemia trys pagrindiniai veiksniai. Pirma, dėl sparčios urbanizacijos žmonės pradėjo daug laiko praleisti uždarose patalpose, nepasiekdami tiesioginių saulės spindulių, kurie padeda organizmui gaminti šį vitaminą. Antra, netinkama mityba – žmonės valgo ne sveiką maistą, o tai, ką gali sau leisti. Ir trečia, yra APOE-e4 geno faktorius, dėl kurio neįmanoma gauti vitamino D, išskyrus per žarnyną, kuris buvo tyrimo pagrindas.
Tyrėjai stebėjo daugiau nei 12000 71 metų amžiaus žmonių grupę, kuriai tyrimo pradžioje nebuvo demencijos požymių. Vieniems buvo duodami vitamino D papildai, kitiems – ne, ir tyrimas tęsėsi dešimt metų. Tarp tų, kurie gavo vitaminą, demencija išsivystė tik 40% atvejų. Tuo tarpu 75% vyresnio amžiaus žmonių, neturinčių šio vitamino dietoje, susirgo šia liga.
Negalima sakyti, kad vitaminas D yra panacėja ir apsaugo nuo demencijos, tačiau jis gerokai sumažina šios ligos riziką. Tiksliau, šio vitamino trūkumas padidina riziką, o esant normaliam lygiui, jos bus minimalios. Gydytojai daro išvadą, kad vitaminą vartoti maisto papildų pavidalu yra daug lengviau ir pigiau nei kitais būdais susidoroti su demencija.