Viso pasaulio institucijų tyrėjai kuria metodą, kuris leistų anglies dioksidą paversti etanoliu. Etanolis – tai degalai, kuriais galima „maitinti” bet ką, kas naudoja vidaus degimo variklį. Tyrėjai mano, kad jie žengė svarbų žingsnį link to, ką jie vadina „beveik ekologiška” anglies dioksido ir vandenilio pavertimo etanoliu technologija.
Kaip anglies dioksidą paversti etanoliu?
Tyrimams vadovauja JAV Energijos departamento Brukaveno nacionalinės laboratorijos mokslininkai. Bendradarbiaudami, komanda atrado cezio, vario ir cinko oksido jungimą į vadinamąją glaudaus kontakto konfigūraciją, kad būtų galima katalizuoti reakciją, kurios metu anglies dioksidas virsta etanoliu. Mokslininkai ne tik atrado katalizatorių reakcijai suaktyvinti, bet ir sužinojo, kodėl jų metodas yra sėkmingas.
Didžiausia naujosios reakcijos nauda yra ta, kad vieną dieną pramonė galės surinkti išmetamą CO² ir paversti jį naudingu kuru ar kitomis cheminėmis medžiagomis. Įdomu tai, kad nė vienas iš trijų katalizatorių atskirai negali paversti anglies dioksido etanoliu. Reakcija katalizuojasi tik veikiant visiems trims katalizatoriams.
Mokslininkai taip pat nustatė, kad atliekant eksperimentus jiems taip pat nepavyko katalizuoti reakcijos į etanolį naudojant katalizatorių poras. Reakcija pavyksta tik tada, kai kartu naudojami cezis, varis ir cinko oksidas. Anksčiau buvo atliekami anglies dioksido konversijos į metanolį darbai, tačiau anglies dioksido konversija į etanolį yra saugesnė, o kaip degalai etanolis yra stipresnis.
Reakcijos sąsaja reikalauja, kad tyrėjai ant paviršiaus, pagaminto iš cinko oksido, užneštų nedidelį kiekį vario ir cezio. Eksperimentų metu komanda sužinojo, kad cezis yra gyvybiškai svarbi aktyviosios sistemos sudedamoji dalis. Be jo negalima pagaminti etanolio. Tačiau mokslininkai pripažįsta, kad apie šį procesą dar daug ką reikia sužinoti, be to, nėra aiškių duomenų, kada ir ar apskritai šis procesas galėtų būti komercializuotas.