Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Laikas tarti sudie anoniminėms SIM kortelėms: nuo 2025 m. sausio jos privalės būti užregistruotos, tai palies daugelį lietuvių

Nuo 2025 metų sausio mėnesio Lietuvoje įsigalios nauja tvarka, reikalaujanti registruoti visas išankstinio mokėjimo SIM korteles. Šis sprendimas, kurį Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) grindžia siekiu efektyviau kovoti su telefoniniais sukčiais ir kitomis elektroninėmis grėsmėmis, sukėlė nemažai diskusijų visuomenėje. Vieni šią iniciatyvą vertina palankiai, tikėdamiesi didesnio saugumo, kiti reiškia susirūpinimą dėl galimo privatumo ribojimo ir poveikio socialiai pažeidžiamiems asmenims.

Svarbiausi punktai:

- Reklama -
  • Privaloma registracija: Nuo 2025 m. sausio mėn. Lietuvoje įsigalioja privaloma išankstinio mokėjimo SIM kortelių registracija.
  • Tikslas: Kova su telefoniniais sukčiais ir kitomis elektroninėmis grėsmėmis, didesnis saugumas.
  • Registracijos būdai: Internetu (per banką, Smart-ID, Mobile ID), operatorių salonuose, kitose fizinėse vietose (su asmens dokumentu ir asmenuke).
  • Iššūkiai: Galimas poveikis socialiai pažeidžiamoms grupėms, kainų kilimas, privatumo ribojimas.
  • Abejonės: Skepticizmas dėl realaus efektyvumo kovojant su nusikalstamumu.
  • Operatorių pasiruošimas: Mobiliojo ryšio operatoriai rengiasi įdiegti naująją sistemą. Esamiems klientams pokyčiai įtakos neturės.

Kodėl SIM kortelių registracija tampa būtina?

Iki šiol Lietuvoje išankstinio mokėjimo SIM korteles buvo galima įsigyti be jokios registracijos, o tai sudarė sąlygas jas naudoti anonimiškai. Šia galimybe naudojosi ne tik paprasti vartotojai, norintys išsaugoti savo privatumą, bet ir nusikaltėliai, vykdantys telefoninius sukčiavimus, platinantys nepageidaujamą reklamą ar netgi organizuojantys nusikalstamas veikas.

RRT atkreipia dėmesį, kad anoniminės SIM kortelės dažnai naudojamos nusikaltimams vykdyti, nes sunku nustatyti tikrąjį kortelės savininką. Tai kelia pavojų ne tik pavieniams asmenims, kurie gali tapti sukčiavimo aukomis, bet ir visai visuomenei, nes nusikaltėliai gali nebaudžiami vykdyti neteisėtą veiklą, platinti dezinformaciją ar netgi kelti grėsmę nacionaliniam saugumui.

- Reklama -

„Anoniminių SIM kortelių naudojimas nusikalstamiems tikslams yra opi problema, su kuria susiduria daugelis šalių,“ – teigia RRT Elektroninių ryšių reguliavimo grupės vadovė Jurga Grudzinskaitė-Gainovskė. „Tikimės, kad privaloma registracija padės efektyviau kovoti su šia problema, apribos nusikaltėlių veiklos galimybes ir užtikrins didesnį saugumą visiems.“

Kaip vyks registracija?

Nuo 2025 metų sausio mėnesio visi, norintys įsigyti naują išankstinio mokėjimo SIM kortelę, privalės ją užregistruoti ir patvirtinti savo tapatybę. Registracija bus galima atlikti keliais būdais:

- Reklama -
  • Internetu: pasitelkus elektroninės bankininkystės prisijungimus, „Smart-ID“ arba „Mobile ID“.
  • Operatorių salonuose: pateikus asmens dokumentą.
  • Kitose fizinėse vietose: pvz., prekybos centruose, degalinėse, pateikus asmens dokumentą ir asmenukę.

Svarbu pažymėti, kad už registraciją fizinėse vietose gali būti taikomas papildomas mokestis, kurio dydis kol kas nėra nustatytas. Registruoti SIM korteles galės ne tik Lietuvos piliečiai, bet ir užsieniečiai, turintys galiojantį asmens dokumentą.

Mobiliojo ryšio operatoriai („Tele2“, „Telia“, „Bitė Lietuva“) jau rengiasi įdiegti naująją sistemą ir užtikrinti sklandų registracijos procesą. Tikimasi, kad internetinė registracija bus paprasta ir patogi, o vartotojai galės lengvai užregistruoti savo korteles be jokių papildomų rūpesčių.

- Reklama -

Galimi iššūkiai ir nepatogumai

Nors SIM kortelių registracija siekiama užtikrinti didesnį saugumą, ši naujovė kelia ir tam tikrų iššūkių:

  • Poveikis socialiai pažeidžiamoms grupėms: asmenims, gyvenantiems atokiose vietovėse, neturintiems prieigos prie interneto ar skaitmeninių įgūdžių, gali būti sudėtinga užregistruoti SIM korteles.
  • Galimas kainų kilimas: privaloma registracija didina ryšio tiekėjų sąnaudas, o tai gali lemti paslaugų kainų kilimą.
  • Privatumo ribojimas: kai kurie ekspertai reiškia susirūpinimą, kad privaloma registracija gali riboti vartotojų privatumą ir sudaryti sąlygas piktnaudžiauti jų asmens duomenimis.

Ar ši priemonė tikrai efektyvi?

Nors daugelis ekspertų palaiko SIM kortelių registraciją, teigdami, kad tai padidins saugumą ir sumažins nusikalstamumą, skeptikai abejoja šios priemonės efektyvumu. Jie atkreipia dėmesį, kad kai kuriose Europos šalyse, kuriose nėra privalomos SIM kortelių registracijos, nusikalstamumo lygis nėra aukštas. Be to, nusikaltėliai visada gali rasti būdų, kaip apeiti apribojimus ir toliau vykdyti neteisėtą veiklą.

Apibendrinant galima teigti, kad privaloma SIM kortelių registracija yra svarbus žingsnis kovojant su nusikalstamumu ir užtikrinant didesnį saugumą visuomenėje. Tačiau svarbu atsižvelgti ir į galimus iššūkius bei užtikrinti, kad ši naujovė nebūtų diskriminacinė ir nepaveiktų socialiai pažeidžiamų grupių. Tik laikas parodys, ar ši priemonė bus tokia efektyvi, kaip tikimasi, ir ar ji padės sukurti saugesnę ir patikimesnę skaitmeninę erdvę.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
4 komentarai (-ų)
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Paulius
Paulius
prieš 8 dienų

Gana pilnai sukčiai naudoja,,levas,,kortas kaip nori,ir kiek nori Užsienyje,tie mūsų Baudžiavos sukčiai,nori valdyti mūsų durna liaudį 100 proc.

Aliosha
Aliosha
prieš 9 dienų

Skambins is kitu saliu kortelemis mausto avis nori totalitarios kontroles

Sukčius
Sukčius
prieš 9 dienų

Bet juk bus pažeistos mano teisės!

Expert
Expert
prieš 9 dienų
Atsakinėti į  Sukčius

Su smart ID jokios teisės nepažeidžiamos