Branduolinė energija tampa nekonkurencinga pasaulinėje rinkoje. Nuo 2024 m. saulės elektrinių pajėgumai pasaulyje bus beveik penkis kartus didesni nei branduolinės energetikos.
Tai rodo Pasaulio branduolinės pramonės būklės 2024 m. ataskaitos (World Nuclear Industry Status Report 2024, WNISR) duomenys. 2024 m. viduryje bendra pasaulyje veikiančių 408 branduolinių reaktorių galia buvo 367 GW. Prognozuojama, kad iki šių metų pabaigos įrengtos saulės energijos galia bus apie 2 TW.
Kodėl gali keistis energetikos politika
Ataskaitoje aiškinama, kad branduolinė energija praranda konkurencingumą, ypač dėl kaupimo sistemų plėtros. Investicinio banko „Lazard“ duomenimis, saulės energija su akumuliatoriais jau dabar gali būti pigesnė už naują branduolinę energiją.
Todėl artimiausiais metais energetikos politika gali keistis. Taip yra dėl konkurencingos kainos ir didelio kintamų atsinaujinančiųjų energijos šaltinių prieinamumo kartu su galimybe juos perteklinti.
Saulės energijos elektros energijos kaina yra mažesnė nei branduolinės energijos
Nors 2023 m. branduolinės energijos gamyba padidėjo, ji išliko mažesnė už 2021 ir 2019 m. lygį. Tuo pat metu bendras atsinaujinančiųjų energijos išteklių skaičius pernai padidėjo 14 % ir pasiekė 3,9 TW, t. y. 43 % įrengtosios pasaulinės elektros energijos gamybos galios.
Tarptautinės atsinaujinančiosios energijos agentūros duomenimis, per metus saulės ir vėjo energijos kiekis padidėjo atitinkamai 73 % ir 51 %, t. y. beveik 460 GW naujų pajėgumų.
Ataskaita taip pat parodė, kad saulės energijos elektros energijos kaina yra mažesnė nei branduolinės energijos. Atominės energijos kaina padidėjo nuo 123 iki 182 JAV dolerių už MWh, o saulės energijos elektros energijos kaina, priešingai, 2009-2024 m. sumažėjo nuo 359 iki 61 JAV dolerio už MWh.
2004-2023 m. pasaulyje buvo pradėti eksploatuoti 102 nauji reaktoriai, tačiau 104 buvo uždaryti. Liūto dalis tenka Kinijai, kur buvo paleisti 49 reaktoriai ir nebuvo nutrauktas nė vieno reaktoriaus eksploatavimas. Todėl už Kinijos ribų veikiančių reaktorių skaičius per tą patį laikotarpį sumažėjo 51, o bendras pajėgumas – 26,4 GW.
Su kokiais iššūkiais susiduria branduolinė energetika?
Praėjusiais metais pasaulyje buvo pradėti eksploatuoti 5 nauji branduoliniai reaktoriai, kurių bendra galia siekė 5 GW. Tačiau šio augimo nepakako, kad padidėtų bendras branduolinės energijos pajėgumas, nes vienu metu Vokietijoje, Belgijoje ir Taivane buvo uždaryti 5 reaktoriai, kurių bendras pajėgumas siekė 6 GW.
Pagrindinis branduolinės energetikos iššūkis – vėluojančios statybos. Bent devyniose iš 13 šalių visi statomi reaktoriai vėluoja kelerius metus.
Mažai tikėtina, kad branduolinės energetikos padėtį pagerins ir mažieji moduliniai reaktoriai (SMR). Nepaisant didelio susidomėjimo SMR, SMR projektai vėluoja arba yra atšaukiami.
Dėl to branduolinė energija tampa nekonkurencinga pasaulinėje rinkoje. Saulės energija su kaupikliais gali tapti varomąja jėga, skatinančia pritaikyti politiką prie dabartinių pramonės realijų.